Komety zapowiadają sierpniowe koncerty
Warszawska grupa Komety ma w planach trzy koncerty w sierpniu tego roku. Zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu, w warszawskim Narodowym Instytucie Audiowizualnym oraz na Ł FEstivalu w Łowiczu.
2016-08-03, 12:16

Przed Kometami pracowite lato. 5 sierpnia z repertuarem Partii będą jedną z atrakcji pierwszego dnia Off Festivalu w Katowicach. Koncert ten będzie ostatnim występem festiwalowym projektu "Komety grają Partię". 11 sierpnia zespół pojawi się w Narodowym Instytucie Audiowizualnym ze swoim autorskim repertuarem w ramach cyklu "NInA na ucho". Dwa dni później Komety będą jednym z headlinerów młodego festiwalu " Festiwal" w Łowiczu prezentującego najciekawsze polskie zespoły alternatywne.  

Komety, uznawane za jeden z najważniejszych zespołów alternatywnych XXl wieku, to warszawska grupa powstała na gruzach legendarnej Partii. Zespól został uformowany przez lidera Partii - Lesława (gitara, wokal, muzyka, słowa) w roku 2002.

Od tego czasu warszawska grupa nagrała sześć krążków studyjnych i jeden koncertowy. Wydarzeniem okazał się już debiutancki mini-album „Komety” z 2003 roku, który rozpętał nad Wisła modę na rockabilly. O bohaterach miasta, outsiderach, nocnych wagabundach oraz o swojej samotności Lesław śpiewał i w Partii i w Kometach wielokrotnie. Najczęściej w przebojowy sposób. Na „Via Ardiente”, uważanej przez wielu fanów za najsmutniejsza płytę Komet, znalazły się takie evergreeny jak „Bezsenne noce” i „To samo miejsce”. Ceniona „Akcja V1” przyniosła piosenkę „Spotkajmy się pod koniec sierpnia”, jeden z najpiękniejszych polskich utworów inspirowanych twórczością The Smiths. Z kolei na wydanej w 2011 roku płycie „Luminal” znalazły się m.in. antykorporacyjna „Karolina” i przejmująca, utrzymana w klimatach Motown, ballada „Mogłem być tobą”. Album „Paso Fino” z roku 2014 wydaje się być najbardziej dojrzalą i przemyślaną propozycją zespołu. W piosenkach pojawiło się więcej optymizmu i... przyrody. Promujący wydawnictwo singiel „Bal nadziei” to wręcz hymn poszukujących miłości na przekór przeciwnościom losu.

Oryginalna, nawiązująca do bogactwa brzmień minionych dekad twórczość Komet zjednała im fanów nie tylko w kraju, ale i za granica. Komety koncertowały m.in. w Meksyku. Tam też w 2008 roku ukazała się anglojęzyczna wersja albumu „The Story of Komety” zawierającego największe przeboje zespołu. Wiele nagrań ukazało się na składankach m.in. w USA, Francji, Finlandii, Niemczech, Japonii i Rosji.

Pomimo kilkukrotnych zmian w składzie, nieodmiennie centralnym punktem, a zarazem znakiem rozpoznawczym Komet, pozostają: głos i teksty Lesława, poetycko niejednoznaczne, często rozgrywające się w pejzażach Warszawy, stawiające go w gronie najwybitniejszych autorów swojego pokolenia.

"Spotkajmy się pod koniec sierpnia": https://youtu.be/UmVAnNAp_Lw 

KONTAKT / AUTOR
Grzegorz Szklarek
Cantaramusic.pl
ZAŁĄCZNIKI
komety.jpg
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy