Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest akordeonista Rafał Grząka. Ideą stworzenia płyty była chęć udowodnienia szerszej publiczności, że muzyka współcześnie komponowana może być przyjemna i zrozumiała nie tylko dla prawdziwych melomanów. Mariaż kwartetu smyczkowego z akordeonem oraz integracja takich nurtów jak folk, muzyka klasyczna, współczesna i jazzowa to najważniejsze cechy prezentowanej płyty.
Album rozpoczyna się utworem Mikołaja Majkusiaka "up2U". Kompozytor znakomicie orientuje się w możliwościach brzmieniowych akordeonu uzupełniając je o kwartet smyczkowy. Nie obyło się również bez, jakże charakterystycznych dla tego twórcy wirtuozowskich figuracji, nieregularnego metrum oraz trzymających w napięciu współbrzmień.
Jako druga brzmi kompozycja Piotra Wróbla "Suita 3–5–7". Autor wykorzystał w niej stylizacje trójdzielnych tańców, ułożonych w kolejności od sentymentalnego kujawiaka, dumnego mazura, który zręcznie przekształca się w mazurka, aż do żywiołowego i bardzo energetycznego oberka. Między tańcami występują łączniki, wnoszące do suity elementy muzyki współczesnej.
Kolejna kompozycja to "Atom Accordion Quintet" Krzysztofa Lenczowskiego. Utwór bardzo nastrojowy, który swym charakterem nawiązuje do muzyki francuskiej i filmowej, silnie oddziałuje na wyobraźnię słuchacza.
Na zakończenie prezentujemy kompozycję Nikoli Kołodziejczyka "Subliminal Folk Suite". Trzymająca w napięciu narracja tego utworu, w znacznym stopniu opiera się na akordeonie, który został tu potraktowany jak instrument solowy. Na kanwie nowatorskiej rytmizacji i harmonii jazzowej, autor ukazuje tematy nawiązujące do polskiej muzyki ludowej.