Paweł Pilichowicz zadebiutował fonograficznie trzy lata przed swoją czterdziestką. 20 kwietnia ukazała się jego płyta "Życia szczegół".
Będąc dojrzałym facetem, zapragnął nagrać przemyślaną pod każdym względem płytę . "Bardzo mi zależało, aby śpiewane przeze mnie piosenki miały dobrą warstwę tekstową, dlatego poprosiłem o współpracę poetę , autora tekstów - Krzysztofa Cezarego Buszmana – opowiada Paweł Pilichowicz. – Nie chciałem jednak, aby to wydawnictwo było zaszufladkowane jako poezja śpiewana. Dlatego w gronie kompozytorów moich piosenek są ludzie o bardzo szerokim wachlarzu muzycznej wrażliwości, posługujący się różną stylistyką muzyczną".
"Jedność Przeciwieństw": https://youtu.be/BMSSf8J8PHo
Na albumie znalazły się piosenki o różnym charakterze muzycznym. Są na niej kompozycje rockowe, popowe, jazzowe, ale i mieszczące się w stylistyce poezji śpiewanej.
Paweł Pilichowicz zaprosił do współpracy muzyków, z którymi stykał na różnych etapach swojego życia artystycznego. Gdy dwa lata temu nagrywał swoje dwa pierwsze utwory, zaprosił Krzysztofa Misiaka (O.N.A.) do skomponowania kilku piosenek i zagrania partii gitarowych. Jedną z nich Paweł Pilichowicz zaśpiewał w duecie z Ryszardem Wolbachem (Harlem, Babsztyl).
Duży wpływ na muzyczną drogę Pawła Pilichowicza ma chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki "Vox Singers". Paweł śpiewa w nim od wielu lat jako chórzysta a przede wszystkim solista . W tym czasie zdobył z nim liczne nagrody na festiwalach chóralnych w USA, Chinach, Japonii, Austrii, na Łotwie i w Czechach. Płyta "Życia szczegół" jest też zapisem muzycznej przyjaźni z członkami chóru. Piosenki napisali Robert Majewski (dyrygent chóru) i Maciej Bieniek (chóralny pianista-akompaniator), a w chórkach zaśpiewało kilkoro członków Vox Singers. Nagranie płyty, miks i mastering to też robota kolegów z chóru - Tomka Sarniaka i Mateusza Szulborskiego - pracujących we własnym studiu nagrań "Garaż Studio".
W nagraniach łącznie udział wzięło 26 muzyków, nadając płycie niepowtarzalny charakter. Wśród nich znaleźli się też Piotr Kelm (skrzypce, muzyk Płockiej Orkiestry Symfonicznej), Sebastian Feliciak (saksofon, na co dzień grający w zespole Ewy Błaszczyk i zespole the Jobers) Andrzej Zielak (kontrabas, współpracujący min. z Moniką Borzym) oraz Michał Bartosiak, Tomasz „ Dziadek” Nowakowski, Jarosław Nyckowski i Mateusz Szulborski (gitary), Dariusz Petera i Tomasz Sarniak (instrumenty klawiszowe), Marek „Magneto” Jończyk, Łukasz „Bolo” Tomczak, Paweł „Zało” Załęski (perkusja), Grzegorz „Gumiś” Leliński, Dariusz Świtalski (gitary basowe) Michał Borowski, Piotr Jędraszczak (saksofony), Piotr Krzemiński (trąbka).
Paweł Pilichowicz - lider Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej w Płocku. Dyplomowany nauczyciel muzyki z 14 letnim stażem; założyciel, dyrygent i pedagog śpiewu chóru „Solec” (wielokrotne sukcesy na konkursach ogólnopolskich, nagrana płyta w roku 2013); aranżer piosenek ludowych, edukator muzyki Wydawnictwa MAC , konsultant do spraw wprowadzenia nowej podstawy programowej ogólnego nauczania muzyki. Organizator licznych konkursów i koncertów. Solista w Chórze VoxSingers Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Płocku (Duet z Grażyną Łobaszewską, z Alicją Majewską) Uczestnictwo i sukcesy od roku 2001 w festiwalach i konkursach chóralnych na świecie min. ( Włochy, Czechy, Turcja, Chorwacja, Grecja, Bułgaria, Austria,Ukraina, 2010 rok Shaoxing Chiny Olimpiada chóralna, 2012 rok Cincinnati USA Olimpiada chóralna,2014 Ryga Łotwa Olimpiada chóralna, 2016 Golden State Choral Trophy w Monterey w Kalifornii , 2018 Sing Pray Kobe w Japonii ); 2 nagrane płyty wraz z chórem Vox Singers : Jaki Piękny Świat 2013 r. , Magia Świąt 2014r., Płyta „ Życia szczegół” to debiutancka płyta P. Pilichowicza, na którą przelał swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe jako muzyk i solista.