Vüjekväsyl to zespół założony w 2012 roku przez członków zespołu Cytadela, jednego z najważniejszych zespołów nowofalowych na polskim rynku. Projekt miał pomóc realizować nowe pomysły muzyczne członków Cytadeli – Tomka Wasyłyszyna oraz Darka „Dyni” Dynowskiego, znanego m.in. z zespołu TZN XENNA. Owocem współpracy muzyków z innymi kolegami była pierwsza płyta zespołu pod tytułem „665”- trochę dowcipna, trochę nostalgiczna. Muzyka zespołu, oscylująca stylistycznie między punkiem, nową falą oraz kabaretowym performancem, szybko trafiła do serc odbiorców i zespół zagrał serię koncertów, a sama płyta miała bardzo dobry odbiór w mediach.
"Dzieci Z Alei Słońca": https://youtu.be/LQz5bwyfeRA
To, co miało być niewinnym żartem, przerodziło się w poważny projekt, którego sumptem ukazały się kolejne trzy płyty: "Twarze Złe" (2015), "Vü=mc2" (2017) oraz najnowsza „Żyjemy pod wulkanem" (2020).
Nowa czwarta płyta zespołu powstała w bieżącym roku, podczas pandemii. Muzyka na płycie łączy ciężkie gitarowe brzmienia typowe dla niezależnych zespołów europejskich (Bauhaus, The Cure) z rozmachem produkcji nowofalowych zza Oceanu (Talking Heads, Sonic Youth). W efekcie płyta odcina się od znanych z rynku rodzimego produkcji zarówno brzmieniem, jak i realizacją. Na płycie można usłyszeć bogaty zestaw instrumentów. Są tutaj zarówno gitary akustyczne, jak i ciężko przesterowane, rozbudowane partie syntezatorów oraz akustyczne pianino; ponadto rozbudowane harmonicznie partie wokali, w tym przetworzonych przez wokoder.
Na płycie obok Tomka Wasyłyszyna grają znakomici instrumentaliści: perkusista Sławek Kazulak, klawiszowiec i pianista Adam Wasilkowski (Joanna Makabresku) oraz debiutujący w zespole gitarzysta Michał Gagucki, muzyk awangardowy znany z poprzednich płyt Cytadeli oraz z projektu Orbita Żoliborz. Wśród zaproszonych do nagrań gości nie zabrakło rozpoznawalnych muzyków sesyjnych. Na trąbce zagrał Daniel Kalamon, a głosu użyczyła Karolina Żuk.
Płyta CD ukazała się 1 sierpnia 2020 roku nakładem własnym i jest dostępna w sprzedaży wysyłkowej poprzez media społecznościowe zespołu. Można jej także posłuchać w największych serwisach streamingowych.