Electronic Division wróciło po 20 latach
"Lampa Aladyna" to pierwsza od 20 lat propozycja kultowego na polskiej scenie elektronicznej projektu Electronic Division.
2023-01-25, 19:48

Dzisiejszy Electronic Division (El-Division) to jednoosobowa firma, którą reprezentuje kompozytor i producent muzyki Krzysztof Janik. Jak się okazuje to również lepsza połowa z oryginalnego składu zespołu o tej samej nazwie, W niektórych kręgach, zwłaszcza w środowisku muzyki elektronicznej, duet ten uznawany jest za kultowy. Jego nazwisko i twarz nie są powszechnie znane, ale sporo muzyki, wiele dźwięków, które stworzył, bądź współtworzył, słyszeli prawdopodobnie wszyscy.

Klip "Lampa Aladyna": https://youtu.be/9GBslVq3LS0

Po zakończeniu w 2002 roku działalności muzycznej przez El-Division Robert Usewicz i Krzysztof Janik, jako współwłaściciele Studia Krater, gdzie pełnili role producentów i inżynierów dźwięku, zajęli się indywidualnymi projektami. Talent Krzysztofa Janika doceniony został w Wielkiej Brytanii. Na zaproszenie Chrisa Wrońskiego, człowieka, który miał duży wpływ na kształt telewizji tematycznych i rynku telewizyjnego w Europie, Krzysztof Janik w trakcie dziesięciu lat pracy w Londynie komponował muzykę i pracował w studiach audio-video w Zone Vision Ltd. oraz ChelloZone Ltd. W Polsce w ostatnich latach współpracował ze stacjami TVN, TV Puls, komponował muzykę instrumentalną i piosenki dla siebie i innych.

Duet Electronic Division swoją karierę zaczynał w połowie burzliwych lat 80-tych. Muzyka elektroniczna, choć kiedyś uważana za eksperymentalną, w rzeczywistości wyznaczyła trendy i ukształtowała wiele zespołów, również nam współczesnych, które czerpią inspirację ze spuścizny takich gwiazd jak: Tangerine Dream, Kraftwerk. Powstałe na jej bazie gatunki muzyczne jak house, rave, elektroniczna muzyka taneczna, nie zaistniałyby bez wizjonerów. W tą narracje wpisał się również Electronic Division który zadebiutował w roku 1985 roku muzyką do filmu fabularnego „Manager”. W roku 1987 wyszła ich pierwsza płyta „El Division” na której gościnnie wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Grzegorz Ciechowski, Ryszard Sygitowicz i Krzysztof Ścierański. Ówcześni managerowie zespołu Kombi - Jacek Sylwin i Wojciech Korzeniewski – umożliwili młodym i utalentowanym wykonawcom niezwykle spektakularny debiut. W roku 1989 wyszła ich druga płyta „Wind of Sorrow” nagrana w małym londyńskim studiu z kilkoma klasy światowej muzykami takimi jak: Jon Herman - gitara i wokal, Toti Soler – hiszpański gitarzysta flamenco. Druga płyta to ukłon w kierunku ambitniejszej muzyki komercyjnej. Wokalistką była Maja Kisielińska znana szerszej publiczności z zespołu Oczi Cziorne. Nagrania zajęły około roku, Za całość odpowiadali Robert Usewicz i Krzysztof Janik oraz gitarzysta Tomasz Kamiński (Golden Life , Dance Like Dynamite) i perkusista Jan Pluta ( Kombi i Kombii ). Pracę nad płytą sfinansowała wytwórnia z Londynu Zone Vision jednak w całości materiał również nie doczekał się oficjalnej premiery.

Studio Krater powstało w Gdańsku w roku 1991r. Electronic Division potrzebował odpowiedniej własnej profesjonalnej pracowni do realizacji swoich twórczych planów. Electronic Division przez 10 lat działalności studia nagrali dwie płyty. Płyta „Plastelina”, którą Robert Usewicz i Krysztof Janik nagrywali ponad dwa lata, to eklektyczna opowieść muzyki instrumentalnej o pasji tworzenia oraz pragnieniu przekazania i obudzenie odlotowych obrazów u potencjalnych słuchaczy. Na płycie zagrało gościnnie ponad 30 muzyków z różnych stron świata oraz liczna grupa zaprzyjaźnionych artystów z Filharmonii Bałtyckiej. Całość sfinansowała firma Koch International ale....płyty wydawca jednak nigdy nie wypuścił na polski rynek.

KONTAKT / AUTOR
Grzegorz Szklarek
Cantaramusic.pl
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.